V dňoch 6. – 7. júna 2019 bola naša škola hlavným organizátorom 7. ročníka Festivalu študentského remesla. To sa uskutočnilo v centre mesta Kežmarok.
Podujatie sa skladalo z viacerých častí – vo štvrtok večert to bol Rozprávkový lampiónový sprievod, v piatok dopoludnia to bol sprievod mestom v dobových kostýmoch, počas obidvoch dní študenti škôl z celého Slovenska súťažili v remeselných súťažiach, počas piatku to bol kultúrny program na pódiu, sprievodné podujatia v areáli hradu, sprievodné podujatia mimo hradu a záverečný benefičný koncert, ktorý sa uskutočnil v kežmarskom drevenom artikulárnom kostole.

Ponuka festivalu bola pestrá pre všetky vekové kategórie a aj vysoký počet súťažiacich a návštevníkov festivalu sú dôkazom, že Festival študentského remesla sa už dostal do povedomia širokej verejnosti na celom Slovensku.

Na podujatí sa zúčastnilo 40 škôl z celého Slovenska, od Štúrova po Humenné. V šiestich remeselných súťažiach súťažilo 47 družstiev. Zaznamenali sme vyše tisícku mladých ľudí, ktorí nielen súťažili, ale sa zapojili aj do organizácie hlavného kultúrneho programu či sprievodných podujatí. Na podujatí sme tak videli nielen mladých remeselných majstrov, ale i mladých divadelníkov či spevákov.

Hlavnou patrónkou festivalu bola i tohto roku slovenská speváčka Celeste Buckingham. Tá dala festivalu krásny pôvab i príťažlivosť a neodmietla počas náročných dvoch dní ani jednu prosbu o fotografiu s návštevníkom. Celeste bola v súťažnej porote, pomáhala pri organizácii, priamou účasťou absolvovala i obidva sprievody a na záver v rámci benefičného koncertu aj spievala. Bola právom hlavnou osobnosťou festivalu a škola jej chce poďakovať, že všetky veci počas festivalu zvládla na výbornú a veľkou mierou prispela k úspechu festivalu.

Škole sa ale podarilo na festival prilákať i ďalšie významné osobnosti slovenského verejného života. O otvorenie festivalu sa postarali okrem našej riaditeľky školy, aj člen Ministerstva školstva, vedy výskumu, župan Prešovského samosprávneho kraja i primátor mesta Kežmarok. Na podujatí sme mali možnosť stretnúť aj niekoľkých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky a benefičný koncert svojou priamou účasťou podporil výborný slovenský hudobník Ondrej Kandráč a český spevák Matěj Vávra.

Na všetky body festivalu – sprievody, hlavný program, súťaže či benefičný koncert dostala škola pozitívne vyjadrenia zo strany návštevníkov i súťažiacich.

Veríme, že i budúci ročník bude rovnako úspešný a vedenie našej školy už dnes má v hlave myšlienky ako festival posunúť na vyššiu úroveň. Ten tohtoročný bol úspešný a je vždy úspechom, keď návštevníci festivalu majú problém všetko počas neho vidieť, skúsiť, ochutnať či zažiť.